دیدنیهای شگفت انگیز شیراز از دید گردشگران خارجی

0
2795

سفری شگفت انگیز به شهر رویایی شیراز

شیراز از دیرباز مقصد محبوب و خاطره انگیز گردشگران خارجی به کشور عزیزمان ایران بوده و هر ساله پذیرای تعداد بیشماری از طیفهای مختلف گردشگران داخلی و خارجی بوده و بنظر میرسد تنگناها و تحریمهای چند دهه اخیر هرچند بسیار به بدنه صنعت گردشگری ایران آسیبهای جدی  وارد نموده لیکن هرگز نتوانسته شعله شور و اشتیاق دیدار از این شهر رویایی را خاموش نماید.

پارس‌کدرز اولین بازار کار آنلاین ایران

رسانه های مختلف گردشگری و خبرنگاران آنها و بویزه توریستهایی که از چهار گوشه دنیا این شهر زیبا را دیده اند معمولا تجربیات و سفرنامه های خود را از این منطقه زیبای کشورمان به اشتراک گذاشته اند .

آنچه در پی می آید نمونه ای است از نوع نگرش گردشگران خارجی به این شهر و جاذبه های بیشمار آن در زاویه دید این افراد و نا گفته پیداست که بین ذائقه گردشگران داخلی و خارجی در دیدار از جاذبه های مختلف تفاوتهایی دیده میشود و از همین رو تصمیم به باز نشر این مطلب در سفرانه گرفتیم تا با این زاویه دید و نوع نگرش بیشتر آشنا شویم.

سفری شگفت انگیز به شهر رویایی شیراز

Fascinating Things to Do in Shiraz, Iran

جاذبه های گردشگری شیراز ؛ از کشف شعر در شهر شاعران گرفته تا قدم زدن در ویرانه‌های ۲۵۰۰ ساله‌ی یک امپراطوری سرنگون، تنها بخشی از بهترین فعالیت‌هایی است که می‌توانید در شیراز انجام دهید.

برای بیش از ۲۰۰۰ سال است که شیراز تحت عنوان مرکز تمدن ایران شناخته می‌شود.

این شهر در دوره‌ی زندیه (۱۷۴۷-۷۹) پایتخت ایران بود و بدون شک مهم‌ترین شهر در جهان اسلام قرون وسطی محسوب می‌شد. جای تعجب ندارد که پایتخت استان فارس یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری ایران است.

برای یافتن جاذبه های گردشگری شیراز مشکلی نخواهید داشت. در خیابان‌هایش قدم بزنید، خود را در باغ‌هایش گم کنید، در بازار خرید کنید، مساجد زیبایش را تحسین کنید.

اگر به تاریخ، شعر، هنر یا طبیعت علاقه دارید شیراز چیزی برای ارائه خواهد داشت.

برای تجربه‌ی بهتر تاریخ ایران باید از شیراز خارج شوید و از پرسپولیس دیدن کنید. یک مجتمع شهر-کاخ باشکوه که برای به نمایش گذاشتن ثروت و قدرت امپراطوری ایران طراحی شده است. تاریخ ساخت پرسپولیس به ۲۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

شیراز هوایی معتدل دارد، بنابراین در هر فصل می‌توانید از آن بازدید کنید، اما اگر می‌خواهید تمام چیزهایی که شیراز به آن‌ها معروف است را تجربه کنید در بهار سفر کنید. در بهار می‌توانید عطر قوی گل‌های یاسمن و چای شکوفه‌ی پرتقال را در هوا استشمام کنید و از آواز بلبل‌ها لذت ببرید.

فعالیت‌ها و جاذبه های گردشگری شیراز

سه روز در شهر شاعران اقامت داشتیم و واقعاً به ما خوش گذشت. با اینکه شیراز را بیشتر برای مسجد زیبای صورتی و بنای تاریخی پرسپولیس می‌شناسند، جاذبه‌های دیدنی بیشتری انتظارتان را می‌کشند.

در زیر لیستی از بهترین جاذبه هایی که می‌توانید در شیراز انجام دهید آورده‌ایم:

هنگام طلوع آفتاب از مسجد صورتی (نصیر‌الملک) بازدید کنید

این مسجد متعلق به دوره‌ی قاجار در سال ۱۸۸۸ ساخته شد و با اینکه مسجد بزرگی نیست، با اختلاف محبوب‌ترین جاذبه‌ی دیدنی شیراز است.

مسجد نصیر‌الملک، که گردشگران آن را بیشتر به نام صورتی می‌شناسند، یک اثر خارق‌العاده‌ی معماری بوده و دلیل شهرت آن عکس‌هایی از ورود نور به شبستان مسجد است که در اینترنت دست‌به‌دست شده است.

برای تماشای عبور نور از شیشه‌ها هنگام طلوع آفتاب، صبح زود به بازدید بروید تا با انبوه بازدیدکنندگان و گردشگرانی مواجه شوید که برای عکس گرفتن به آنجا آمده‌اند – شگفت‌انگیز است.

پس از اینکه به اندازه‌ی کافی عکس گرفتید از مسجد خارج شوید تا از صحن زیبای آن بازدید کنید. تفاوت این مسجد با دیگر مساجد ایران استفاده از کاشی‌های صورتی در دیوارها است که حسی مملؤ از آرامش ایجاد می‌کند.

جز شبستان با شیشه‌های رنگی، در این مسجد اتاق‌های دیگری نیز برای بازدید وجود دارد.

در گوشه‌ای از مسجد یک موزه و گالری هنری بسیار زیبا به همراه یک گرداننده‌ی مهربان قرار دارد. او ما را به صرف چای دعوت کرد و ما نیز پذیرفتیم، شما نیز همین کار را بکنید. ناگفته نماند که او انگلیسی را بسیار خوب صحبت می‌کرد.

بازدید از مسجد صورتی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز است که می‌توانید انجام دهید، با این حال به توصیه‌ی ما گوش کنید و برای جلوگیری از ازدحام بازدیدکنندگان صبح زود و پیش از بازگشایی مسجد به آنجا بروید.

ساعت بازدید: ۶:۳۰ تا ۸ بعد از ظهر
ورودی: ۲۰۰۰۰۰ ریال

به یک تور بازدید از پرسپولیس بروید

اگر سوار ماشین شوید و از شیراز خارج شوید تنها ۴۵ دقیقه با بازمانده‌ی پایتخت امپراطوری قدرتمند ایران فاصله خواهید داشت.

داریوش کبیر این شهر را در سال ۵۱۸ پیش از میلاد بنا نهاد و از آن بیشتر برای پذیرفتن بازدیدکنندگان و برگزاری جشن‌ها استفاده می‌کرد. پرسپولیس امروزه یکی از آثار به ثبت رسیده در لیست میراث جهانی یونسکو و از پرطرفدارترین جاذبه های شگفت انگیز شیراز است.

حتی با نگاه به ویرانه‌های امروزی نیز می‌توانید ثروت امپراطوری ایران را که در ساخت بنا منعکس شده به چشم ببینید. پرسپولیس آن روزها ثروتمندترین شهر جهان بود, برخی از کتیبه‌ها در وضعیت عالی قرار دارند در حالی‌که برخی از دیگر نقاط نشان از ویرانی‌هایی دارند که اسکندر کبیر بر جای نهاده است. آنچه حتی پس از آتش‌سوزی و قرن‌ها مدفون ماندن در زیر خاک و شن از پرسپولیس باقی مانده هنوز هم بسیار تأثیرگزار است.

از تماشای این شاهکار معماری ۲۵۰۰ ساله، راه‌پله‌ی زیبای مزین به نقش برجسته، چندین کاخ، خزانه‌داری، اقامتگاه نگهبانان و دروازه‌های پرابهت لذت ببرید.

برای استفاده‌ی بیشتر از بازدیدتان تور رزرو کنید! هنگام بازدید از این جاذبه زمان کافی برای مطالعه‌ی یک جلد کتاب نخواهید داشت و این در حالی است که داستان پشت کتیبه‌ها ارزش دانستن را دارد. به همراه داشتن راهنما جزئیاتی را نشانتان خواهد داد که در غیر این صورت ممکن بود از دست بدهید.

صبح زود از این مکان بازدید کنید چون آفتاب ظهر در آن حوالی بسیار داغ است. حتماً چیزی برای پوشاندن سرتان و محافظت آن از گرما همراه داشته باشید.

اگر قصد دارید بهترین منظره از مجموعه را تماشا کنید کفش راحت بپوشید. از کوه بالا بروید تا به آرامگاه اردشیر یکم برسید.

(عکس از اینترنت)

                                                                          (عکس از اینترنت)

ما تور خود را از مِستر پرسپولیس رزرو کردیم، آن‌ها نیز ما را به پرپولیس بردند، همراه مسلط به انگلیسی برایمان تدارک دیدند و گذاشتند کمی بیشتر آنجا بمانیم تا بتوانیم هنگام غروب عکس بگیریم.

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۸ بعد‌ازظهر در تابستان؛ ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر در زمستان
ورودی: ۲۰۰۰۰۰ ریال

از معبد شاه‌چراغ دیدن کنید

معبد شاه‌ چراغ یک مکان زیارتی معروف و از جاذبه های گردشگری شیراز است و دلیل شهرت آن سنگ قبر برادرانی به نام احمد و محمد است. هنگامی که عباسیان شیعیان را تحت تعقیب قرار داده بودند برادران مذکور به اینجا پناه آوردند.

در سده‌ی چهاردهم ملکه تاشی خاتون یک مسجد و مدرسه‌ی الهیات در آن نقطه ساخت و آن را به مکانی زیارتی تبدیل کرد.

شاه‌چراغ، پس از حرم اما رضا در مشهد و حضرت معصومه در قم، یکی از مهم‌ترین اماکن زیارتی ایران است.

داخل مسجد زیبا است , حداقل یک میلیون قطعه‌ شیشه‌کاری زیبا در آن وجود دارد که موجب شگفتی شما خواهد شد.

بیرون بنا نیز به همان اندازه زیبا است – این مقبره به گنبد پیازی‌شکل‌اش معروف است که از هزاران قطعه کاشی دست‌ساز ساخته شده. همچنین، دو مناره‌ی کوچک نیز در دو انتهای ستون اصلی آرامگاه قرار دارند که باز هم به شکوه بنا می‌افزایند. این زیارتگاه را صحن یا حیاطی بزرگ احاطه کرده است.

زیبایی این معبد بیش از همه‌وقت در عصرها مشهود است، هنگامی که نور آن نظر عابران را به خود جلب می‌کند.

یکی دیگر از بخش‌های این مجموعه آرامگاه میرمحمد است. متأسفانه، افراد غیرمسلمان اجازه‌ی ورود به آن را ندارند، مگر آشنایی بومی داشته باشید که بخواهد شما را با خود داخل ببرد.

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۰ شب
ورودی: مجانی

گشت‌و‌گذار در خیابان‌های شیراز

پس از بازدید از تمام جاذبه‌های گردشگری شهر کمی زمان بگذارید تا در خیابان‌های شیراز قدم بزنید و در فضای شهر غرق شوید و یکی دیگر از جاذبه های شگفت انگیز شیراز, شهری زیبا با خیابان‌هایی زنده و فعال را از نزدیک لمس کنید.

فروشگاه‌ها و رستوران‌های جالب زیادی در شهر و در نزدیکی شما وجود دارد که می‌توانید با پای پیاده از آن‌ها دیدن کنید!

فرهنگ غنی این شهر شما را احاطه خواهد کرد. ردی از جزئیات ظریف تاریخی قابل‌توجه بر تمام باغ‌ها، امارت‌ها و مقابر قابل مشاهده است.

در حرف زدن با افراد محلی، خصوصاً جوانان، تردید نکنید. تقریباً تمام مردم آنقدر انگلیسی می‌دانند که بتوانید با آنان وارد گفت‌و‌گو شوید.

همه‌ی افراد از آنچه فکر می‌کنید گشوده‌تر هستند و اغلب دوست دارند با شما آشنا شوند. آن‌ها بسیار مهمان‌نواز‌اند، بنابراین اگر شما را به خانه‌ی خود دعوت کردند متعجب نشوید.

از گم شدن در آشوب خیابان‌ها نترسید، رایحه‌ی خوش گیاهان دارویی و ادویه‌جات تازه را در بازارها استشمام کنید و یادتان نرود پسته را امتحان کنید.

به بازار وکیل بروید و خرید کنید

بازار وکیل بزرگترین و مشهورترین بازار شیراز است.

بنا به برخی منابع، بازار در قرن یازدهم پس از میلاد مسیح ساخته شد (بله، درست خواندید!)، اما ظاهر امروزی آن مربوط به حدود سده‌ی هجدهم پس از پایان ساخت آن به دست اتابکان فارس است.

دستور ساخت بازار را کریمخان صدر کرده بود، که قصد داشت شیراز به یک مرکز تجاری مشهور تبدیل شود. این بنار که از آجر، سنگ آهک و گچ ساخته شده زیباترین بازارهای ایران است.

تمرکز بر اجناسی که در این بازار به فروش می‌رسد با وجود این مقدار تاریخ در فضا کمی سخت است!

این بازار دارای حیاط‌ها، گرمابه‌ها و فروشگاه‌های قدیمی زیبایی است. در مورد اجناس نیز، در این بازار می‌توانید همه چیز از فرش ایرانی گرفته تا ادویه، شیرینی‌جات و عتیقه‌جات خریداری کنید.

در این بازار فرصت دارید مهارت‌های چانه‌زنی خود را مورد آزمون قرار داده و از فضای سرزنده‌ی آن لذت ببرید.

به محض به پایان رسیدن گشت و گذار در بازار می‌توانید کمی پیاده‌روی کنید تا چند مورد از زیباترین ساختمان‌ها  و جاذبه های گردشگری شیراز را ببینید. در مجاورت بازار چندین مسجد قرار دارد که برای بازارهای خاورمیانه امری معمول است.

اگر از گشت و گذار و خرید کردن خسته‌اید، در بازار چند رستوران و کافه وجود دارد. برای استراحت می‌توانید استکانی چای بنوشید یا خوراک‌های لذیذ سنتی شیراز را امتحان کنید.

از مسجد وکیل بازدید کنید

مسجد وکیل درست در کنار بازار قرار گرفته و بین سال‌های ۱۷۵۱ تا ۱۷۷۳ در زمان سلسله‌ی زندیه ساخته شد.

وکیل لقبی است که کریم‌خان هنگام حکومت خود از آن استفاده می‌کرد. این مسجد در سده‌ی نوزدهم در زمان سلسله‌ی قاجار بازسازی شد.

تصویری زیبا از مسجد وکیل شیراز

بنای مسجد شاهکار معماری است – بیننده را به سادگی با بزرگی خود و هنری که در آن به کار رفته حیرت‌زده می‌کند.

در جلوی مسجد حیاتی بزرگ با حوض قرار دارد که باز هم بیشتر بر زیبایی مسجد تأکید می‌کند.

دروازه‌های ورودی با کاشی‌هایی رنگارنگ منقش به الگوهای گیاهی تزیین شده‌. نقوش گل و گیاه از خصایص دوره‌ی قاجار است. نکته‌ی غیرمعمول در رابطه با این مسجد این است که به جای چهار ایوان که معمول است تنها دو ایوان دارد.

سالن شبستان، که ۴۸ ستون ساخته از سنگ یک‌پارچه در آن قرار دارد، یکی از زیباترین بخش‌های مسجد است.

پیش از ورود به مسجد از بانوان درخواست می‌شود چادر سر کنند و شما می‌توانید آن را از ورودی مسجد تهیه کنید.

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۸ بعد‌ازظهر
ورودی: ۱۵۰۰۰۰ ریال

استشمام رایحه‌ی گل‌ها در باغ ارم

بدون شک یکی از زیباترین جاذبه‌های شگفت انگیز و گردشگری در شیراز باغ ایرانی تاریخی به نام ارم است.

این باغ در شمال رودخانه‌ی خشک واقع شده. برخی منابع حاکی از آن‌اند که باغ ارم بین سده‌های ۱۱ تا ۱۴، در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده و سپس به دستور زندیان بازسازی شد.

امروزه، باغ ارم بخشی از باغ گیاه‌شناسی شیراز است که در سال ۱۹۸۳ تأسیس شد. اداره‌ی باغ گیاه‌شناسی بر عهده‌ی دانشگاه شیراز بوده و در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

با گل‌ها و درختانی که قدمت آنان به ۳۰۰۰ سال می‌رسد، تعجب ندارد که نام این باغ را ارم گذاشته‌اند.

محمد‌قلی خان، از رؤسای قلیبه‌ی قشقایی، دستور ساخت عمارت زیبا در مرکز باغ را صادر کرد. عمارت یکی از زیباترین بخش‌های باغ است.

یک روز کامل را در باغ ارم بگذرانید و از گل‌های شکفته و سایه‌ی درختان سرو لذت ببرید.

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۷ شب
ورودی: ۲۵۰۰۰۰ ریال

در مقبره‌ی حافظ اشعار عاشقانه بخوانید

مقبره‌ی حافظ و سالن یادبودی که در نزدیکی آن قرار دارد به یاد شاعر مشهور ایرانی حافظ بنا شده است.

این دو بنا را معمار فرانسوی آندره گودار در سال ۱۹۳۵، در جای پیشین بناهای قبلی که در سال ۱۷۷۳ ساخته شده بودند، ساخت.

مقبره‌ی حافظ یکی از مهم‌ترین جاذبه های شگفت انگیز گردشگری شیراز است و اطراف آن را حوض‌های مستطیلی زیبا، درختان و مسیرها فراگرفته‌اند.

بسیاری از اجسام موجود در باغ با اشعار حافظ حکاکی شده‌اند و بیشتر آن‌ها در همان بخشی از باغ قرار دارند که حافظ شعری در مورد آن نوشته یا شعر را آنجا نوشته است.

حافظیه یکی از رایج‌ترین نقاط ملاقات برای محلیان است. این موضوع را تنها پس از قدم زدن در باغ مصلی می‌فهمید که حافظ بارها در اشعار خود نام برده است.

حافظ بزرگترین شاعر فرهنگ فارسی شناخته می‌شود. وی از عشق و ایمان می‌نوشت و طنزی قوی داشت – حکمرانان و سیاستمداران زمان خود را نقد می‌کرد.

حافظیه برای بومیان بسیار حائز اهمیت است، آن‌ها به حافظ که همچون خودشان شیرازی بود بسیار افتخار می‌کنند. اگر دوست دارید از معانی اشعار باخبر شوید از دیگران سؤال کنید.

آن‌ها از این فرصت که اشعار را برای شما ترجمه کرده و معنی آن را توضیح دهند بسیار خوشحال خواهند شد.

بازدید: جمعه ۸ صبح تا ۱۱ شب؛ شنبه تا پنجشنبه ۸ صبح تا ۱۰ شب
ورودی: ۲۰۰۰۰۰ ریال

کجا اقامت کنید

در شیراز که یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران است امکانات اقامتی فراوانی وجود دارد. چه به دنبال هتل‌های لوکس پنج ستاره باشید و چه به دنبال هاستل‌های بسیار ارزان، در شیراز برای هر بودجه جای مناسبی خواهید یافت و این نیز از دیگر جاذبه های گردشگری شیراز است.

ما به دنبال مسافرخانه‌ای ارزان و راحت بودیم و ترجیح می‌دادیم چند دلار اضافه خرج کنیم تا جایی تمیز و امن با صبحانه‌ی مجانی و اینترنت وای فای پیدا کنیم.

ما قصد ولخرجی نداشتیم و مدتی طولانی را با یک کوله‌پشتی و هزینه‌ی کم سپری کردیم؛ به یاد داشته باشید چند دلار در ایران به لحاظ کیفی تفاوت چشم‌گیری ایجاد می‌کند.

ما به هتل بوتیک فروغ رفتیم و باید بگوییم که احتمالاً یکی از بهترین اقامت‌گاه‌هایی است که در تمام ایران تجربه کرده‌ایم.

این هتل دورافتاده که در موقعیتی عجیب در خیابان فرعی نزدیک به هتل بوتیک نیایش (جاذبه‌ی اصلی برای کسانی که با کوله‌پشتی سفر می‌کنند) قرار دارد و با این حال، درست در قلب تمام جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز است، اقامتگاهی به راستی فوق‌العاده است.

این هتل حول حیاطی بزرگ ساخته شده و با فرش‌های زیبا و کاشی‌هایی که دیوارهایش را تزیین کرده‌اند سبک سنتی ایرانی را به یاد می‌آورد. در واقع این اقامتگاه بیشتر شبیه یک عمارت است تا هتل.

اتاق‌ها بزرگ و راحت‌اند و دست‌شویی‌های خصوصی دارند و مهمتر اینکه برای روزها و شب‌های گرم شیراز در آن‌ها سیستم تهویه قرار داده‌اند.
یک صبحانه‌ی معمولی ایرانی دربرگیرنده‌ی نان، مربا، تخم‌مرغ، چای و حتی قهوه است. کارکنان هتل برخوردی دوستانه دارند و وای فای مجانی خوب کار می‌کند، با این حال ممکن است مجبور شوید برای گرفتن دیتای بیشتر چند بار به میز پذیرش بروید و کپن تهیه کنید.

بهتر از همه اینکه آنجا کافه‌ای وجود دارد که قهوه‌ی واقعی سرو می‌کند. از لاته، کاپوچینو

و دیگر قهوه‌ها با قیمتی بسیار خوب حرف می‌زنیم. ما اغلب بعدازظهرها یک یا دو ساعت روی سقف می‌نشستیم، قهوه می‌نوشیدیم و با دیگر مسافران صحبت می‌کردیم.

ما اقامت در فروغ را واقعاً دوست داشتیم و آن را به کسانی که کمی بودجه‌ی بیشتر دارند و به دنبال اقامت‌گاهی تمیز و راحت می‌گردند توصیه می‌کنیم.

برای آگاهی از مناسب‌ترین قیمت‌ها تماس بگیرید. آن‌ها قادر هستند انگلیسی را به خوبی حرف بزنند.

  • نام: هتل بوتیک فروغ شیراز
  • آدرس: چهارراه نمازی، خیابان دستغیب، شیراز
  • تلفن: +۹۸ ۷۱۳ ۲۲۲ ۵۸۷۷
  • قیمت: هرشب برای دو نفر ۴۰ دلار

کجا غذا بخوریم

با اینکه شیراز رستوران‌های بسیاری دارد یافتن رستورانی خوب و ارزان برای ما سخت بود، به جز یک مورد (که در انتهای این بخش به آن می‌پردازیم).

بسیاری از رستوران‌ها که در مرکز شهر غذای سنتی ارائه می‌کردند برای ما گران بودند، بنابراین به فلافل پناه بردیم.

نکته‌ی خوب ماجرا در این بود که توانستیم فلافل‌های بسیار خوشمزه‌ای پیدا کنیم!

بهترین‌ فلافلی که پیدا کردیم در یک کباب‌فروشی کوچک واقع در خیابان لطفعلی خان زند بود،درست در نزدیکی مسافرخانه‌ی ما و رو‌به‌روی نانوایی.از اینکه نمی‌توانیم موقعیت دقیق را شرح دهیم عذرخواهی می‌کنیم، اما هر ساندویچ فلافل قیمتی برابر با ۱٫۵۰ دلار داشت.

در آخرین شب اقامت‌مان به دنبال قلیان گشتیم و سر از سقف هتل بوتیک نیایش درآوردیم که در نزدیکی اقامتگاه ما قرار داشت.

آن‌ها منظره‌ای زیبا، موسیقی خوب، فضایی دوستانه و قلیان نسبتاً ارزان با چای در محیطی سنتی ارائه می‌دهند.

همچنین تصمیم گرفتیم در طبقه‌ی پایین غذا بخوریم و با اینکه بد نبود، عالی هم نبود. با این وجود، غذای آنجا بهترین غذایی بود که جز فلافل پیدا کردیم، بنابراین بد نیست سری به آنجا بزنید. حداقل می‌توانید برای کشیدن قلیان به پشت‌بام بروید!

منبع: اینترنت.تصاویر استفاده شده از اینترنت گرداوری شده است.

پارس‌کدرز اولین بازار کار آنلاین ایران .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید