هاست
خانه featured همه چیز در مورد شهر باتومی گرجستان

همه چیز در مورد شهر باتومی گرجستان

0
4443

آشنایی با شهر باتومی گرجستان

شهر باتومی در کشور تقریبا همسایه  چندیست که مسافران و گردشگران ایرانی به گردش و جست و جو در شهرهای گرجستان راغب شده اند. ما نیز برای آن که بتوانید در طی سفر به گرجستان بیش تر به خودتان خوش بگذرانید، پس از  معرفی پل صلح تفلیس در پایتخت گرجستان  در سفرانه امروز به آشنایی باتومی، دومین شهر بزرگ گرجستان روی پرداخته ایم

باتومی، شهری با پس زمینه ای از تپه های پیچیده در مه است که با عنوان پایتخت تفریحی و گردشگری گرجستان، برای مسافران دلبری می کند.

در میان این شهر کوچک، سازه های جذاب و چهره مدرن شهری شما را غافلگیر می کند و نمی توانید تصور کنید جاذبه های شهری باتومی، چقدر شما را برای سفر علاقه مند می کند.

یکی از نکات جذاب این شهر، پیشرفت خارق العاده در طی یک قرن اخیر است، به طوری که تصویری اروپایی از یک شهر گرجستانی را پیش روی شما می گذارد.

در طی مطلب پیش رو تمام دانستنی های لازم شهر باتومی را بیان کرده تا پیش از سفر به این شهر، از اطلاعات کاربردی آن آگاه باشید.

  • باتومی دومین شهر بزرگ کشور گرجستان است.
  • در این شهر ساحلی، امکانات بسیار پیشرفته ای پیش روی شماست.
  • باتومی پایتخت توریستی کشور گرجستان و مهم ترین بندرگاه این کشور است.
  • آب و هوای خوب و تفریحات شهری متنوع، از دیگر دلایل سفر به باتومی می باشد.

شهر باتومی را بیشتر بشناسید

همان طور که گفته شد، شهر باتومی دومین شهر بزرگ کشور گرجستان است که به سبب امکانات فوق العاده و مجللش، عنوان پایتخت توریستی گرجستان را از آن خود کرده است. باتومی از طرفی در کناره دریای سیاه و جنوب غربی کشور قرار دارد و از طرفی دیگر در دامنه رشته کوه های قفقاز واقع شده است.

قرار گیری در چنین وضعیت جغرافیایی باعث شده این شهر آب و هوای معتدلی داشته باشد. از همین روی نیز در شهر باتومی پوشش گیاهی متنوعی از گل ها و گیاهان و درختان به چشم می خورد.

یکی از دلایل محبوبیت این شهر نیز آب و هوای دلپذیر و متغیرش می باشد، به طوری که در طی فصول گرم سال، اقامتگاه های ساحلی آن پر از گردشگر است و در طی فصول سرد سال و هوای برفی نیز از تعداد مسافرانش کاسته نمی شود.

یکی از جالب توجه ترین بخش های شهر باتومی، پیشرفت سریع و رشد قابل توجه در معماری شهری ست.

به گونه ای که در طی چند سال، سازه های چشمگیر و تغییرات بسیاری در این شهر به چشم می خورد. البته تغییرات شهری باتومی تنها به بنای سازه های مدرن محدود نمی شود و در بخش باستانی شهر نیز بازسازی هایی صورت گرفته است.

از جمله جاذبه های گردشگری باتومی می توان به باغ گیاه شناسی باتومی، بلوار باتومی، میدان پیازا و اروپایی شهر، ساعت ستاره شناسی، برج الفبا، دلفیناریوم و پارک آبی اشاره کرد.

دانستنی های مهم درباره باتومی

از جمله نکاتی که دانستنشان پیش از سفر به شهر باتومی جالب و کاربردی است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زبان مردم باتومی: گرجی

پول رایج در باتومی: لاری گرجی، هر ۱ لاری حدودا ۱۸۰۰ تومان است.

اختلاف ساعت با ایران: ۳۰ دقیقه از ایران جلوتر است.

جمعیت باتومی: در طی آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۱، جمعیت این شهر ۱۲۵،۸۰۰ نفر ارزیابی شده است.

امنیت در شهر باتومی: باتومی شهر امنی ست، به گونه ای که نرخ جرم وجنایت در آن بسیار پایین است و بر اساس شاخص های مورد نظر، امنیت پیاده روی تنهایی در طی شب نیز بالاست.

وضعیت اقتصادی شهر باتومی: درآمد عمده شهر باتومی از راه گردشگری تأمین می شود. البته از آنجا که این شهر مهم ترین بندرگاه کشور گرجستان است، صنعت هایی مانند کشتی سازی، فرآوری غذا و صنایع سبک نیز در درآمد شهر باتومی نقش دارند.

گرجستانسوغات شهر باتومی: کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ) که به نقش و نگارهایی طلایی و نقره ای مزین است، چاقوهای دست ساز، پاپاکی : نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست باف.

وضعیت بهداشت باتومی: امکانات بهداشتی و پزشکی در خارج از شهرهای باتومی و تفلیس با کمبود بسیاری رو به روست. همچنین خوب است بدانید در اغلب اوقات در شهر باتومی، بیمارستان و پزشک پیش از انجام و ارائه خدمات، پول خود را به نقد دریافت می کنند.

ادامه تحصیل در باتومی: در باتومی چندین دانشگاه معتبر وجود دارد که از آن جمله می توان به دانشگاه بین المللی باتومی (BAU)، دانشگاه ایالتی شوتا روستاولی، دانشگاه فنی باتومی و آکادمی دولتی و دریایی باتومی اشاره کرد.

شهرهای خواهری باتومی: اراک در ایران، ساوانا آمریکا، بورگاس بلغارستان، وانادزور ارمنستان، بارا و ورونا در ایتالیا، یالووا در ترکیه و …

تاریخچه شهر باتومی

یکی از قدیم ترین شهرهای کشور گرجستان، شهر باتومی است که قدمت آن به پیش از میلاد مسیح بر می گردد و از نام ابتدایی آن «باتوس» در منابعی متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد یاد شده است. کلمه باتوس احتمالا از زبان یونانی گرفته شده که به معنای عمیق می باشد.

مردمان باستانی این منطقه روزگار خود را از طریق تجارت با دیگر کشورها و حکومت ها می گذراندند و روابط بسیاری با دیگر مناطق و فرهنگ ها داشتند.

شهر باتومی در طی تاریخ همواره به سبب آب و هوای مناسب و موقعیت استراتژیکش شناخته شده بود و به همین سبب مورد طمع حاکمان مختلف قرار می گرفت. در قرن هجدهم میلادی بود که شهر باتومی تحت حکومت سلاطین عثمانی قرار گرفت و پس از جنگ بین ترک ها و روس ها در قرن نوزدهم و معاهده برلین، باتومی به جزء جداناپذیر کشور گرجستان بدل شد.

سفر به گرجستان

از دیگر اتفاقات مهم در قرن نوزدهم میلادی، ایجاد بندر باتومی بود که به عوان منطقه آزاد شناخته شد و مسبب پیشرفت های بعدی شهر باتومی شد. همچنین اقداماتی در همین زمان چون: راه اندازی خط ریلی میان باکو-باتومی، بازسازی بندر شهر و لوله کشی به شهر باکو، باتومی را به مهم ترین پایانه دریای سیاه بدل کرد.

اداره شهر باتومی در طی قرن نوزدهم به ترتیب توسط عثمانی ها و بریتانیایی ها صورت می گرفت. از آن جا که یاتومی در دوران مختلف، حاکمانی با نژادها و فرهنگ های متفاوتی به خود دید، معماری این شهر نیز از تنوع بالایی برخوردار است. به هنگام وجود جمهوری شوروری و پس از فروپاشی آن بود که باتومی به شهری بندری، گردشگرپذیر و محبوب بدل شد.

سفر به باتومیتعطیلات رسمی باتومی و گرجستان

بسیاری از مغازه ها، بانک ها، مراکز تجاری و دیگر خدمات شهر باتومی به هنگام تعطیلات رسمی بسته اند، بنابراین دانستن زمان دقیق تعطیلات رسمی، بسیار کارآمد است. تعطیلات رسمی گرجستان عبارت اند از:

ژانویه: علاوه بر نخستین روز سال نو، روزهای ۲ ،۷، ۱۴، ۱۹ و ۲۷ نیز تعطیل است

۸ فوریه: روز سنت دیوید

مارچ: روزهای سوم و هشتم که به ترتیب روز مادر و روز بین المللی زن است.

۹ آپریل: روز پیروزی

می: روز های ۹، ۱۲ و ۲۶

۲۸ آگوست: روز سنت مریم

۱۴ اکتبر: فستیوال ارتدکس گرجستان

۲۳ نوامبر: روز سنت جرج

آب و هوای شهر باتومی و بهترین فصل سفر

آب و هوای شهر باتومی شرجی و نیمه گرمسیری است که به شدت تحت تأثیر جریان های دریایی قرار می برد، به همین سبب بارش باران در این منطقه بسیار قابل توجه است و می توان گفت باتومی پر باران ترین شهر در کل کشور گرجستان و منطقه قفقاز می باشد. دمای متوسط سالانه باتومی در حدود ۱۴ درجه سانتیگراد است.

بهار: دمای هوای باتومی در این فصل بسیار دلپذیر است و متوسط دما بین ۱۶ تا ۲۰ جا به جا می شود.

تابستان: در این فصل نیز متوسط دمای هوای باتومی نه تنها بالا نیست، بلکه دلپذیر و دوست داشتنی است. همچنین تفاوت دمای تابستان با بهار بسیار زیاد نیست.

پاییز: دمای هوای باتومی در طی فصل پاییز ملایم است و متوسط دما در حدود ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است.

زمستان: در زمستان، باتومی آب و هوایی سرد و برفی را تجربه می کند و میزان بارش باران در طی این فصل به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

بنابراین بهترین فصل سفر به باتومی بسته به روحیه و علایق شما و برای هر شخصی متفاوت است. با این حال تابستان ها، باتومی بیش تر مقصدی برای تفریحات آبی و دریایی در نظر گرفته می شود و به هنگام زمستان نیز مسافران زیادی به باتومی می روند تا طیف متنوعی از تفریحات را تجربه کنند.

گرجستانحمل و نقل عمومی در باتومی

چندین گزینه حمل و نقل در شهر باتومی وجود دارد که از آن جمله تاکسی، اتوبوس، مینی بوس و دوچرخه است.

۱) پیاده

می توانید کل باتومی را در طی ۴۵ دقیقه پیاده طی کنید! همان طور که قبل تر گفتیم باتومی شهر کوچکیست و از ابتدا و تا انتهای آن را می توان زیر یک ساعت زیر پا گذاشت.

۲) تاکسی

سریع ترین و راحت ترین وسیله نقلیه عمومی است که در ۲۴ ساعت قابلیت استفاده دارد. از تاکسی هایی استفاده کنید که تاکسی متر دارند.

۳) اتوبوس و مینی بوس

شهر باتومی چندین خط اتوبوس مدرن و تمیز دارد که مسیرهای متفاوتی در شهر را طی می کنند. هزینه بلیت اتوبوس ها تنها ۱ لاری است که می توانید آن را از خود راننده اتوبوس تهیه کنید. با استفاده از خطوط ۹ و ۱۰ اتوبوس می توانید تا فرودگاه باتومی بروید.

مینی بوس های شهر مسیرهای بیشتری را طی می کنند و اگر شما دست تکان دهید، برای شما می ایستند. هزینه مینی بوس ها ۴۰ تا ۶۰ تتری (سکه های گرجی) بوده و به هنگام خروج از وسیله پرداخت می شود. برای اطلاع بیشتر از مسیرهای اتوبوس و مینی بوس می توانید به مرکز اطلاعات گردشگران در نزدیکی فواره اصلی شهر مراجعه کنید.

البته راه آسان تر پرسیدن از شهروندان و مردم باتومی است.

سفر به باتومی در گرجستان۴) دوچرخه

یک شبکه از مسیر دوچرخه سواری در درون شهر باتومی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید به نقاط مهم شهر دست یابید و یا در کناره دریا و در طی ساحل به ورزش بپردازید.

مسیر دوچرخه سواری باتومی با خطی قرمز مشخص شده اند. می توانید دوچرخه ها را از باتوم ولو (BatumVelo) اجاره کنید.

منتها برای استفاده از دوچرخه ها نیاز به کارت باتوم ولو دارید که آن را باید از مرکز اطلاعات گردشگران در کنار فواره اصلی شهر تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

Error decoding the Instagram API json