جنگل ابر دریایی از ابر و رویا!

0
1628

جنگل زیبا و رویایی ابر

جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود و در نزدیکی روستایی به نام ابر واقع شده است. جنگل ابر از یک سو به سمنان و از سوی دیگر به استان سرسیز و زیبای گلستان می‌رسد و برای هر دو شهر یکی از زیباترین مناظر را رقم می‌زند.

شاید تصور ما ایرانیان از شهر سمنان و مناطق پیرامون آن یک منطقه خشک و کویری باشد در صورتی که این تنها یک تصور از ذهن ما است و با دیدن جنگل ابر باید آن را تغییر داد.

جنگل ابر شاهرود، یکی از زیباترین مناطق ایران است که در شهر سمنان و در شاهرود واقع شده است و در واقع ثابت می‌کند که سمنان نه تنها شهری خشک و کویری است بلکه بخشی از آن از سرسبزترین مناطق ایران است. در مقاله پیش رو قصد داریم با این جنگل بیشتر آشنا شویم.با ما همراه باشید

جنگل ابر

جنگل ابر به جا مانده از جنگل‌های باستانی هیرکانی با وسعت ۳۵ هزار هکتار از قدیمی‌ترین جنگل‌های روی زمین محسوب می‌شود. داشتن آب و هوای عالی، مناظر زیبا، وجود چشمه‌سارهای فراوان، گونه‌های نادر گیاهی و گونه‌‌های جانوری، جنگل ابر را به دیدنی‌ترین مناطق ایران تبدیل کرده است.

دلیل نام‌گذاری این جنگل این است که در بیشتر مواقع از روز خصوصا در بعدازظهر و شب ابرها بیشتر جنگل را می‌پوشانند و گویی آسمان به زمین آمده است. همین موضوع باعث شده است که جنگل ابر به یکی از زیباترین مناطق ایران برای گردشگری تبدیل شود و می‌توان معجزه طبیعت را در فراز دریایی از ابرهای این جنگل مشاهده کرد و از آن لذت برد.

تمام این زیبایی‌ها و منحصر به فرد بودن جنگل ابر باعث شد تا این جنگل توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان صد و چهاردهمین اثر طبیعی در فهرست میراث طبیعی ایران  قرار گیرد و به عنوان منطقه حفاظت شده به شمار می‌آید.

جاذبه‌ها و دیدنی‌های جنگل ابر

در کنار تماشای دریایی از ابر در فراز جنگل‌های ابر می‌توان از دیدن آبشارها و چشمه‌سارها و همچنین قدم زدن و پیاده روی در جنگل زیبا و سرسبز لذت برد. روستا و جنگل ابر دارای آبشارهای زیبایی است که از جمله آنها می‌توان به شرشر و آلوچال اشاره کرد.

در مسیر رسیدن به آبشار آلوچال می‌توانید سری هم به دالان بهشت بزنید که منطقه‌ای سبز و پوشیده از درختان زیبا است. وجود چنین آبشارها و چشمه‌هایی غیر از زیبایی آن آب و هوای این منطقه را خنک و دلپذیر کرده است. بعد از پیاده روی در جنگل می‌توانید خستگی خود را در کنار این آبشارها و چشمه‌سارها به در کنید. 

جنگل ابر همچنین دارای چشمه‌های آب نیز است که از جمله آنها که از همه مهم‌تر و محبوب‌تر است، چشمه ترش و چشمه قطری است. بسیاری از گردشگران هنگام سفر به این منطقه بعد از گردش در جنگل و دیدن طبیعت اطراف نشستن و برپا کردن کمپ در کنار این چشمه‌ها را برای استراحت و سپری کردن شب در طبیعت انتخاب می‌کنند.

پوشش گیاهی و جانوری 

به دلیل وسعت بسیار این جنگل که در حدود ۳۵ هزار هکتار است، دارای گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری است که گونه گیاهی آن شامل ممرز افرا، شیردار، دم روباهی، آویشن، توسکا، راش، نارون، بارانک، سرخدار. بلوط، آزاد داغداغان، چوبک، اسپرس، گونه‌های کلاه میر حسن، شبدر و مشهورترین آن درخت اورس از گونه سروها می‌شود.

در جنگل ابر مانند دیگر جنگل‌های ایران گونه‌های مختلفی از حیوانات مانند خرس قهوه‌ای، گرگ، شغال، روباه، پلنگ، خوک وحشی، خرگوش، شوکا، مار، بلدرچین، عقاب جنگلی، کبک، کبوتر جنگلی، فاخته، قرقاول، کرکس و شاهین را در خود جای داده است.

جنگل ابر همنین منطقه‌ای عالی و بستر مناسب برای چیدن گیاهان دارویی است. بسیار از افراد از شهرهای مختلف به این منطقه می‌آیند و با شناخت گیاهان مختلف اقدام به چیدن این داروهای پرخاصیت می‌کنند. فرودین و اردیبهشت بهترین زمان برای دوست‌داران این گیاهان است که در این ماه‌ها می‌توان در دشت‌های جنگل گل‌های بابونه را پیدا کرد و چید.

چطور برسیم 

همانطور که گفتیم جنگل ابر از یک طرف به شاهرود استان سمنان و از سوی دیگر به جنگل های استان گلستان می‌خورد. به همین دلیل برای رفتن به این جنگل از مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان باید عبور کنید تا به روستای ابر برسید.

به دلیل استقبال بسیار مردم از طبیعت زیبا و وصف نشدنی این منطقه و نیز بالارفتن هزینه سفرهای خارجی و همینطور آشنایی بیشتر هم میهنان با این منطقه طی سالیان اخیر تعداد گردشگر ورودی به این منطقه زیبا بطور مستمر در حال افزایش می باشد. به همین دلیل اگر امکان سفر با وسیله شخصی را ندارید می‌توانید از طریق تورهای گردشگری برای دیدن جنگل ابر بروید. به عنوان یک نکته و توصیه باید عنوان کرد که در حین تماشای این مناظر طبیعی مراقب طبیعت باشید و نگذارید تا کسی به این میراث طبیعی آسیبی وارد کند.

به دلیل واقع شدن در ارتفاع خیلی امکانات قابل توجهی برای سفرهای تنهایی به جنگل وجود ندارد و در سالهای گذشته اخباری مبنی بر گم شدن تعدادی از گردشگران نا آشنا به گوش رسیده است لذا اگر قصد سفر دارید باید از قبل تمام تجهیزات و لوازم سفر خود به چنین منطقه‌ای را فراهم کنید. برای اجاره خانه و کلبه در جنگل می توانید با اهالی روستا صحبت کنید. برپایی کمپ هم در این جنگل صورت می گیرد که باز هم باید گفت که در این حالت هم باید امکانات و لوازم برپایی کمپ را تهیه کنید. خوشبختانه در ورودی جنگل راهنمایانی محلی برای کمک و همراهی تان خواهید یافت.


بهترین زمان و فصل  سفر

به دلیل آب و هوای خنک و همچنین سرد این منطقه بهترین زمان برای سفر به جنگل ابر دو فصل ابتدایی سال یعنی بهار و تابستان است. این منطقه زمستانی پر بارش دارد که زندگی افراد ساکن در این منطقه را سخت می‌کند.

پاییز و زمستان در این منطقه به شدت سرد است و اگر فردی می‌خواهد در این فصول به جنگل ابر سفر کند باید توجه داشته باشد که جنگل ابر زمستانی سرد و پر بارش‌ است که برای هر گردشگری سفر در این فصول توصیه نمی‌شود.
در کل بهترین زمان سفر به جنگل ابر فصل بهار به خصوص اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت تا رسیدن پاییز است ولی فراموش نکنید که هر چه به سمت فصل پاییز میرویم روزها کوتاه هتر شده و باید برای استفاده بهینه از سفر خود طوری خودتان را به جنگل ابر برسانید که حتی الامکان تا ظهر در آنجا باشید. نکته خوب هم اینکه اقامتگاههای بومگردی متعددی در منطقه راه اندازی شده و یا در حال ایجاد میباشد.

تدوین و گردآوری از اینترنت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید