بچه‌دار ها با قطار سفر کنند یا با هواپیما؟

0
1535

بسیاری از خانواده‌ها تصمیم گرفته‌اند نوروز امسال برای اولین بار با کوچولوی دلبند خود به مسافرت بروند و دلشان می‌خواهد این سفر را با هواپیما یا قطار به خاطره‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل کنند. اما حتما قبل از خرید بلیط برای خیلی‌ها این سوال پیش می‌آید که «مسافرت با قطار بهتر است یا هواپیما؟ آیا بچه‌ام در هواپیما احساس راحتی می‌کند؟ چطور بچه‌ام را در قطار آرام نگه دارم؟» اما واقعا قطار و هواپیما چه مزیت‌ها و محدودیت‌هایی برای سفر خانواده‌های بچه‌دار دارند؟

پارس‌کدرز اولین بازار کار آنلاین ایران

قطار نوستالژیک یا هواپیمای مدرن؟
بدون شک برای خیلی از ما قطار، بوق آن و صدای حرکتش حسی نوستالژیک ایجاد می‌کند و ما را یاد بچگی‌هایمان می‌اندازد. از طرفی دیگر هواپیما با آن ابهت و سفیدی چشم نواز و سرعت بالای حرکتش، قلب را به تپش در می‌آورد و بسیاری از مردم دلشان می‌خواهد  با این وسیله سریع و راحت خودشان را به مقصد برسانند. اما وقتی پای بچه‌های کوچک به میان می‌آید، پدر و مادرها در انتخاب وسیله سفر تردید می‌کنند. در این میان نبود پرستار بچه در قطار و هواپیما و یا کسی که آشنا به این تخصص باشد، به معضلی بزرگ برای مادران بجه‌دار تبدیل شده است. ما در این مطلب تلاش می‌کنیم شما را با بدی‌ها و خوبی‌های مسافرت با قطار و هواپیما همراه با کودکان آشنا کنیم.  

مزایای سفر با قطار:
۱- بیشتر ایستگاه‌های راه‌آهن در مرکز شهر‌ها قرار دارند. بنابر‌این می‌توانید در پرداخت هزینه‌های رفت و آمد صرفه جویی کنید.
۲- شما در سفر با قطار محدودیت حمل بار ندارید و مجبور نیستید هزینه‌ای برای بار اضافی پرداخت کنید. پس می‌توانید با خیال راحت همه وسایل کودکتان را همراه‌تان ببرید.
۳- کنترل کودکان و راست و ریس کردن کار‌های نوزادان در قطار آسان‌تر از هواپیما است.
۴- شما در قطار به راحتی می‌توانید با کودکتان و سایر اعضای خانواده صحبت کنید، برایش کتاب بخوانید، با او فیلم ببینید و یا در راهروی واگن‌ها با او قدم بزنید. 
۵- در قطار یک الی دو واگن به رستوران اختصاص داده شده و شما می‌توانید به آنجا بروید و با خیالی آسوده به کودکتان غذا بدهید.
۶- اگر مشکلات پزشکی کودکتان شما را از سفر با هواپیما بازداشته است، قطار جایگزین خوبی محسوب می‌شود.
۷- اگر سفر شما بیشتر از ۵ ساعت طول می‌کشد مسافرت با قطار بهترین راه برای لذت بردن از سفر خواهد بود. چرا که بچه‌ها می‌توانند در تخت‌های دو طبقه یا سه طبقه قطار بخوابند و خوابی راحت داشته باشند. 
۸- با داشتن چند اسباب بازی و وسیله سرگرمی می‌توانید بچه‌ها را سر ذوق آورده و از دویدن آنها در راهرو‌های قطار و سر و صدا کردنشان خلاص شوید.
۹- یکی از خوبی‌های قطار این است که اگر فرزندتان می‌تواند دوربین را در دست بگیرد و کنترل کند، می‌توانید او را به راهرو ببرید تا از مناظر بیرون عکس بگیرد. اینطوری هم جنب و جوشش را کنترل می‌کنید و هم خلاقیتش را به کار می‌گیرید.
۱۰- امروزه اغلب قطار‌ها پزشک دارند و اگر باردار هستید و یا کودکتان بیمار شده است، آنها شما و یا کودکتان را معاینه کرده و مراقبت‌های پزشکی لازم را انجام می‌دهند.

 

معایب سفر با قطار:
۱- بسیاری از مردم در کوپه‌خود به شدت احساس راحتی می‌کنند و انواع سر و صدا را می‌توانید از کوپه آنها بشنوید. همچنین بسیاری از خانواده‌ها کنترلی روی کودکانشان ندارند و به راحتی به آنها اجازه می‌دهند در راهرو‌ها بدوند و سر و صدا راه بیندازند.
۲- دستشویی قطار‌ها معمولا راحتی و بهداشت کمتری نسبت به دستشویی هواپیما‌ها دارند.
۳- در بسیاری از قطار‌ها، بسیاری از تخت‌ها حفاظ و میله ایمنی ندارند و کوچک‌ترین تکان‌های قطار شما را نگران می‌کند که مبادا کودکتان سقوط کند.
۴- دستگیره‌ها، ترمز خطر و یا سیستم‌های حفاظتی و اورژانسی معمولا توجه بچه‌ها را به خود جلب می‌کنند و اگر کودکی با استفاده از سهل‌انگاری والدین از آنها استفاده کند باعث می‌شود بقیه به دردسر بیفتند.

مزایای سفر با هواپیما:
۱- بر اساس مقررات هواپیمایی ایران مسافر می‌تواند یک نوزاد را روی پا حمل کند و برای نوزاد دیگر که توانایی نشستن روی صندلی را دارد، باید بلیط تهیه شود که ۵۰ درصد تخفیف به آن تعلق می‌گیرد. در مسیر‌های بین‌المللی برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال، ۲۵ درصد تخفیف و برای کودکان زیر ۲ سال ۹۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.
۲- شما با کم‌ترین زمان می‌توانید به دور‌ترین نقطه از ایران و یا کشور‌های دیگر سفر کنید. پس کودک شما از نظر طولانی بودن زمان سفر، کمتر از سایر وسایل نقلیه اذیت می‌شود.
۳- کودک شما شانس این را خواهد داشت که از فاصله ۶۰۰ متری زمین را ببیند و زیبایی آن را حس کند.
۴- مهمانداران هواپیما به خوبی از ما پذیرایی می‌کنند و تا جایی که امکان دارد با روی باز خوسته‌های شما را انجام می‌دهند. مهمانداران به کودکان داخل هواپیما اسباب بازی هدیه می‌دهند تا در طول سفر با آن سرگرم باشند.
۵- دستشویی هواپیما از نظر راحتی و تمیزی و بهداشت بسیار بهتر از قطار است. 
۶- اگر نوزادتان ناآرامی می‌کند، شما می توانید در ساعت‌هایی که تردد در هواپیما آزاد است در راهرو راه بروید و او را آرام کنید.

معایب سفر با هواپیما:
۱- برای مسافرت با هواپیما شما باید حداقل ۲ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشید تا پاسپورت و چمدانتان کنترل شود. این زمان ممکن است برای کودکان بسیار خسته کننده باشد.
۲- بیشتر فرودگاه‌ها در خارج از شهر و معمولا در فاصله ۲۰ تا ۶۰ کیلومتری شهر هستند و معمولا به شبکه مترو شهری متصل نیستند. بنابر‌این باید برای رسیدن به شهر مبلغ زیادی کرایه تاکسی پرداخت کنید و زمان بیشتری در راه باشید.
۳- در پرواز با هواپیما باید برای بار‌های اضافه هزینه بپردازید.
۴- اگر می خواهید کودک و یا نوزادتان دچار بیماری نشود باید از پرواز‌های شلوغ پرهیز کنید. بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند بچه‌هایی که کمتر از یک ماه دارند را سوار هواپیما نکنید. چرا که جمعیت داخل آن محل تجمع انواع میکروب‌هاست.
۵- اگر قصد دارید برای نوزادتان مایعات به همراه ببرید، یادتان باشد که در هواپیما اجازه بردن بیشتر از ۱۰۰ میلی گرم مایع را ندارید و برای بردن بیشتر از این مقدار باید اقدامات مخصوصی انجام شود.   

برگرفته از سایت: نی نی سایت

پارس‌کدرز اولین بازار کار آنلاین ایران .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید