تهران زیباست

0
871

پایتخت ما هر چقدر هم از لحاظ دود و دم و جلوه های سمعی و بصری شهری آلوده نامیده باشه ولی واقعیتش اینه که پایتخت ما شهریست زیبا و پر از دیدنی های با ارزش تاریخی و فرهنگی و شهری و صنعتی و موزه های بسیار غنی.

مشکل اینجاست که خیلی ها تنها نارسایی ها و مشکلات پایتخت را می بینند و کمتر کسی زیبایی های آن را که بسیاری از آنها منحصر به فرد است معرفی می کند.

بیشتر افراد مدام از شلوغی، ترافیک، آلودگی صوتی و هوا و دیگر گرفتاری های زندگی در تهران می گویند اما اگر بخواهیم واقعیت ها را ببینیم تهران زیباست و زیبایی های بی شماری هم دارد.
زیبایی های تهران مختص تهرانی ها که به قامت یک عمر خاطره از آن در ذهن و دل دارند نیست بلکه پایتخت نوستالوژی هایش را به افرادی که از دیگر نقاط داخل و خارج از ایران هم به اینجا آمده باشند عرضه می کند.
جاذبه های گردشگری تهران
آثار تاریخی، طبیعی و گردشگری، موزه ها و موقعیت های منحصربه فرد شهر تهران آنقدر زیاد است که اگر برای یک سال هم هر هفته برنامه ریزی کنید باز جاهایی می ماند که فرصت دیدن آن را پیدا نمی کنید و ۱۴ مهر، روز تهران فرصت مناسبی است برای توصیف زیبایی های پایتخت و معرفی آنها.

** چرا ۱۴ مهر
۱۴ مهر ۱۲۸۶ خورشیدی متمم قانون اساسی مشروطیت به تصویب مجلس شورای ملی رسید که در اصل ۴ آن تهران به عنوان پایتخت ایران رسمیت قانونی پیدا کرد و بر این اساس، شورای اسلامی شهر تهران نیز این روز را به عنوان «روز تهران» نامگذاری کرد.
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در سال ۱۳۹۵ این روز را تصویب کردند.
روز تهران تنها یک روز نیست بلکه در قامت ۳۶۵ روز سال می توان آن را جست و جو و معنا کرد؛ روزی که فرصت و بهانه ای است برای شناخت بیشتر از تهران و داشته هایش.

*طهران و نوستالوژی هایش

شاید اگر بگوییم تهران به اندازه تاریخ یک ملت خاطره دارد گزاف نگفته باشیم؛ تهران است و یک دنیا انواع خاطرات و رخدادهای ملی و بین المللی که کانونش تهران بوده است.
گذشته از سابقه پایتختی تهران، این منطقه، تاریخی چندهزار ساله هم دارد و در اسناد مختلف معتبر تاریخی به آن اشاره شده که اینک به محل مهمی برای گردشگران بدل گشته است.
کوچه پس کوچه های قدیمی و تاریخی شهر تهران از یک طرف که بیشتر در قلب تهران جا گرفته اند و آثار و نقاط دیدنی و گردشگری که عمر چندانی ندارند اما در سال های اخیر ساخته شده اند و به میعادگاه گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده از سوی دیگر همه و همه نامی را از تهران در جهان به تصویر کشیده که بسیاری از گردشگران به محض ورود به کشور سعی می کنند این شهر را به عنوان مقصد نخست سفر خود برگزینند و بعد به سایر شهرهای ایران بروند.

جاذبه های تهران**کاخ گلستان و دیگر آثار تاریخی

در میان همه آثار تاریخی شهر تهران این تنها کاخ گلستان در خیابان ۱۵ خرداد( بازار) است که به ثبت جهانی رسیده و هرساله شمار زیادی گردشگر را به خود جلب می کند.
سردر باغ ملی و مجموعه ساختمان های تاریخی آن محوطه، انواع خانه – موزه های قدیمی و تاریخی شهر تهران، مجموعه کاخ سعدآباد، مسیر عودلاجان، خانه کاظمی، تیمچه اکبری ها، نخستین بانک پایتخت، حمام نواب، خانه مدرس و خانه امام جمعه ازجمله آثار تهران است.

تهران زیباستموزه های رضا عباسی، فرش، آبگینه، نقاشی پشت شیشه، هنرهای ملی، موسیقی، آب، موزه گرافیک، قصر، مینیاتور، دکتر معین، ابن بابویه و برج طغرل هم از دیگر آثار تاریخی موجود در تهران به شمار می رود.
مجلس شورای ملی، بازار تجریش، امامزاده صالح، عمالت دارالفنون، خانه – موزه مقدم، چشمه علی(شهرری) و بازار طهران از دیگر آثار تاریخی پایتخت محسوب می شود که همه ساله میزبان خیل زیادی از گردشگران است.
مجموعه مساجدی که استاد لرزاده بویژه در خیابان ری و جمهوری ساخته از نقطه نظر معماری بی نظیر، شگفت انگیز و تکرار نشدنی است.
همچنین کارونسرای خانات، کوچه لولاگر، خانه مقدم گران ترین خانه جهان، موزه عبرت، امامزاده یحیی، کاخ موزه نیاوران، عمارت عین الدوله، میدان مشق و خانه تیمورتاش از جمله دیگر آثار تاریخی پایتخت است.
خانه شاعران و بزرگان ادبی، سیاسی و فرهنگی نیز که برخی از آنها به موزه تبدیل شده از دیگر نقاطی محسوب می شود که میزان بسیاری از علاقه مندان است.
البته این آثار بخشی از نقاط تاریخی پایتخت محسوب می شود.

**نوستالوژی های خاص پایتخت

نمی شود در تهران زندگی کنید و هر هفته هوس گشت و گذار در بازار طهران، تجریش، باغ فردوس، میدان و برج آزادی، پل طبیعت، برج میلاد، دربند، درکه، دارآباد و دیگر نقاط منحصر به فرد تهران نداشته باشید.
درواقع تفاوت دما در شمال و جنوب تهران گاهی تا ۱۵ درجه سانتیگراد نیز اعلام می شود و همین ویژگی سبب شده که موقعیت های منحصر به فردی در این شهر برای گردشگری شکل گیرد.

تهران زیباست
نقاط دیدنی و تاریخی اطراف پایتخت در چهارگوشه آن، ورزش های زمستانی آن در شمال شهر، روستاهایی مثل سولقان و … ازجمله مکان هایی هستند که هرکدام تولیدات کشاورزی و باغی مخصوص به خود نیز دارند.

باغ پرندگان، انواع بوستان های منحصر به فرد تهران از جمله ملت، لاله، جمشیدیه و ….، همچنین خیابان ولیعصر به عنوان طولانی ترین خیابان خاورمیانه ازجمله آثار منحصر به فرد موجود در پایتخت به شمار می رود.

منبع با اندکی تغییر و تلخیص: ایرنا

در همین زمینه ببینید:

تهران زیباست

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید