مسجد صورتی مسجدی به رنگ عشق

0
4809
مسجد صورتی فیلیپین

قاره آسیا دارای بیشترین مساجد در دنیا بوده و این مساجد از لحاظ معماری و رنگ بسیار متنوع هستند و بسیاری از آن‌ها علاوه بر نقش مذهبی خود، به عنوان جاذبه‌های خیره‌کننده نیز برای گردشگران به حساب می‌آیند.

مساجد علاوه‌ بر تنوع در شیوه معماری، در رنگ‌های مختلف و متفاوتی نیز وجود دارند که این مسئله زیبایی و جاذبه آن‌ها را چندین برابر می‌کند. مسجد «دیماکوم»، مسجدی در داتو آمپوپان سعودی، استان ماگوئیندانائو فیلیپین است که جاذبه رنگ به خوبی در آن مشاهده می‌شود.

بودجه ساخت این مسجد توسط سامسودین دیماکوم شهردار شهر داتو در استان ماگوئیندانائو،  تامین شده و زمینی که در آن مسجد ساخته شد، از دارایی‌های خانواده شهردار بود.

این مسجد زیبا که معروف به «مسجد صورتی» است، برای نشان دادن عشق و صلح به رنگ صورتی رنگ شده است. «مسجد صورتی» توسط کارگران مسیحی ساخته شده و نماد وحدت و برادری در بین ادیان است.

در شهر داتو مردم با ادیان مختلف از جمله مسلمان و مسیحی در کنار هم زندگی می‌کنند و یکی از دلایل مهم ساخت این مسجد، ایجاد صلح و برادری در بین مردم با ادیان مختلف بود، به همین علت در ساخت آن از مسیحیان نیز کمک گرفته شد.

ساخت این مسجد در ماه رمضان سال ۲۰۱۴ به اتمام رسیده و به نام مسجد دیماکوم و ملقب به مسجد صورتی نام‌گذاری شده است.

نکته جالب در خصوص شهری که این مسجد در آن قرار دارد، این است که سایر سازه‌های اطراف این مسجد مانند سالن شهرداری نیز به رنگ صورتی است و این مسئله نشان‌دهنده علاقه شهردار آن به این رنگ نیز هست، رنگ صورتی این مکان را پر جنب و جوش‌تر و جذاب‌تر کرده است.

«مسجد صورتی» دارای چند مناره، گنبد و سالنی برای نماز جماعت است. این مسجد اکنون علاوه ‌بر مکانی برای عبادت و آموزش مفاهیم دینی، به محلی محبوب برای گردشگران تبدیل شده است و هر ساله گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. در واقع رنگ این سازه شاید مهم‌ترین وجه جاذب برای توریست‌ها باشد و این جاذبه امکان ثبت تصاویر زیبا را برای هر گردشگری به ارمغان می‌آورد.

مسجد صورتی فیلیپینفضای داخلی مسجد صورتی فیلیپین

از سنگ فرش های براق و تمیز با رنگمایه ی صورتی گذر می کنیم و وارد عبادتگاه می شویم. حس شور و شوقی تمام وجودمان را می گیرد. انگار این مسجد باب سلیقه ی بانوان طراحی شده؛ در ذهن ما همیشه صورتی رنگی لطیف بوده و اینجا این رنگ غوغا کرده و رگه های طلائی که در گچ بری ها و قاب پنجره ها به کار رفته زیبایی ساختمان را دو چندان کرده است.

وقتی از درب اصلی وارد شوید سالنی بزرگ را خواهید دید که در سمت شمالی آن محرابی زیبا قرار دارد که چند ستون استوانه ای طلائی رنگ در میانه ی سالن نماز همه چیز را لوکس تر هم کرده اند.

مسجد صورتی فیلیپیناینجا بیشتر به افسانه ی خانه ی شکلاتی شباهت دارد،  اما در عین تازگی وجود این همه رنگ صورتی در مسجد گویا حسی آشنا را به ما القا می کند زیرا همه چیز سبک و سیاق معماری اسلامی را دارد، همه با حجاب کامل وارد عبادتگاه می شوند و با پروردگار راز و نیاز می کنند. برخی چادرهای صورتی می پوشند تا خود را با زمینه ی رنگی بنا هماهنگ کنند. البته داخل مسجد چادرهای صورتی رنگ موجود هستند اما اجباری به استفاده از آن ها نیست.

در حقیقت داخل این مسجد به صورتی که در تصاویر مشاهده می کنید ساخته شده تا بتواند دانشجویان و محققانی که به معماری اسلامی علاقه دارند را به سوی خود جلب کند. خوشبختانه در این زمینه هم موفق بوده و از زمان تکمیل این مسجد سالانه تعداد زیادی از گردشگران برای آشنایی با اسلام و معماری اسلامی به دیدار دیماکوم در کشور فیلیپین می روند.

بخش های مختلف مسجد دیماکوم

در ساخت مسجد دیماکوم از طبقه ی اجتماعی، قومیت و فرهنگ های مختلف صرفه نظر کردند تا بتوانند پیام صلح و دوستی را از فیلیپین به گوش جهانیان برسانند. بنابراین دیماکوم علاوه بر بُعد مذهبی از نظر جامعه ی بین المللی هم حائز اهمیت است پس گشت و گذار و دقت نظر داشتن در قسمت های مختلف مسجد کار بیهوده ای نیست، در این قسمت بیشتر با اجزا و قسمت های گوناگون دیماکوم آشنا خواهیم شد.

۱- شبستان

مسجد کوچک دیماکوم دو طبقه دارد. طبقه ی نخست مخصوص برپایی نماز مردان است اما در زمان اعیاد و مناسبت ها بانوان هم می توانند در صفوف پشت آنان نماز بخوانند. طبقه ی دوم مشرف بر طبقه ی اول است و مانند حسینیه های ایرانی خانم ها می توانند از بالا مردان را ببینند.

سالن نماز اصلی: یک درب بزرگ از جنس چوب های قهوه ای رنگ دارد که بالای آن درب ۶ پنجره ی کوچک و حلالی شکل قرار گرفته است و دور تا دور شبستان هم چندین پنجره ی زیبا وجود دارد. استفاده از رنگ طلائی لا به لای ساختمانی تماما صورتی جلوه ای سلطنتی به مسجد داده است.

۲- گنبدهای مسجد

مسجد دیماکوم فیلیپین یک گنبد بزرگ دارد که از نمای بالا و پایین بسیار دیدنی است. رنگ صورتی پررنگ آن از بیرون و گچ بری های مشبکش از زاویه ی پایین آن قدر دلفریب هستند که می توان ساعت ها را با تماشای آن سپری کرد. در اطراف گنبد اصلی چندین گنبد کوچکتر هم هستند که مانند قارچ هایی کوچک و زیبا در نقاط مختلف سقف مسجد روئیده اند.

۳- مناره

مسجد دیماکوم دارای یک مناره ی بلند و اصلی و چند مناره ی کوتاه است که در کنار گنبد های سراسر صورتی عبادتگاه جلوه ی خاصی پیدا کرده اند.

۴- محراب مسجد

در قسمت شمالی مسجد، محرابی طلائی رنگ وجود دارد که در آن یک صندلی برای سخنرانی پیش نماز قرار داده شده است و نمازگزاران پس از اقامه ی نماز به خطبه های امام جماعت گوش فرا دهند.

۵- درب و پنجره ها

همانطور که اشاره کردیم درب های دیماکوم تماما از جنس چوب صیقل داده شده اند که با رنگ قهوه ای خود عبادت کنندگان و بازدید کنندگان را به سوی خود دعوت می کنند. اما همه ی پنجره ها به شکل گنبدی طراحی شده اند و شیشه هایی شفاف دارند تا نور را کاملا به داخل منعکس کنند.

هر سال در اعیاد مختلف و باشکوه مسلمانان، در محوطه بیرونی این مسجد نماز جماعت این اعیاد برگزار می‌شود که این خود نشان‌دهنده احترام و علاقه مردم به این مسجد شگفت‌انگیز است. همچنین مسلمانان و نیز کودکان در ماه رمضان با پوشیدن لباس صورتی نمادی از هماهنگی را در این مسجد به نمایش می‌گذارند.

در دنیا چند مسجد و سازه دیگر وجود دارد که در میان گردشگران به «مسجد صورتی» شهرت یافته‌اند؛ از جمله آن‌ها مسجد نصیرالملک شیراز(که به لحاظ معماری قابل توجه است) و مسجد پوترا در مالزی را می‌توان نام برد. با این وجود می‌توان گفت مسجد صورتی فیلیپین به لحاظ رنگ، از جمله سازه‌هایی است که شاید پیش از دیدن آن نتوان آن را به راحتی در ذهن تداعی کرد.

در همین زمینه بخوانید:

مهمترین مکان های مقدس گردشگری دنیا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید